FAQ

FAQ

Pytania i odpowiedzi:
 • Co to znaczy, że klejonka jest lita lub łączona?
  Do produkcjo okien wykorzystywana jest klejonka złożona z trzech warstw, która dzieli się na dwie grupy: klejonkę łączona i klejonkę litą. Klejonka łączona posiada łączenia na mikrowczepy, które eliminują występowanie wad np. przebarwień, sęków. Natomiast klejonka lita jak sama nazwa wskazuje nie posiada żadnych łączeń oraz również jest pozbawiona wad. Wymaga jednak dłuższego procesu selekcjonowania i tym samym jest droższa.
   
 • Jaka jest różnica między drewnem sosnowym a meranti?
  Drewno meranti przewyższa parametrami technicznymi drewno sosnowe w zakresach: skurcz i pęcznienie o 39%, twardość o 40%, wytrzymałość na zginanie statyczne o 41% . Dodatkowo biorąc pod uwagę względy wizualne drewno meranti posiada naturalną strukturę i barwę, praktycznie nie posiada sęków i żywicy. 
   
 • Co to jest okno ze słupkiem stałym i ruchomym?
  Słupek stały to pionowy element ramy widoczny po otwarciu skrzydeł w oknie przynajmniej dwudzielnym.
  W przypadku słupka ruchomego po otwarciu obu skrzydeł w świetle otworu okiennego nie ma tego elementu.
   
 • Czym różni się szyba zwykła od szyby bezpiecznej i antywłamaniowej?
  Szyba zwykła jest wykonana ze szkła float, odznaczającego się bardzo gładką powierzchnią i doskonałą przezroczystością co najmniej 82%. Jest to szyba najbardziej popularna stosowana w większości okien.

  Szyba bezpieczna ma chronić przed obrażeniami podczas rozbicia, jest bardziej wytrzymała. Stopień wytrzymałości tych szyb określają klasy O1 i O2- chroniące tylko przed zranieniem, oraz P1, P2, P3.

  Szyby antywłamaniowe P4 – odporne na zniszczenia i włamania, chroniące przed złodziejami. Przyjmuje się, że okno z szybami antywłamaniowymi zastępuje kraty o oczkach 15 x 15 cm z prętów stalowych średnicy 10 mm.
   
 • Jak określić czy drzwi są prawe czy lewe?
  Kierunki skrzydeł określa się na podstawie strony, w którą otwierają się drzwi. Kierunek można łatwo ustalić stając po stronie zawiasów. Jeśli są one widoczne na belce po prawej stronie - skrzydła są prawe, jeśli po lewej - lewe.
   
 • Czym się różni farba transparentna od kryjącej?
  Farba transparentna (tzw. lazurowa) uwidacznia strukturę drewna natomiast kryjąca w znaczny sposób ja ukrywa.

  Wybierając farby lazurowe należy pamiętać że:
  • ten sam  kolor będzie inaczej wyglądał na różnych rodzajach drewna, a nawet  na różnych elementach tego samego produktu- nie jest to wada, lecz naturalna właściwość drewna
  • jeśli zdecydujemy się na klejonkę łączoną, widoczne są mikrowczepy, szczególnie przy jasnych kolorach.

 • Co oznaczają klasy WK1 i WK2?
   
 • Co to znaczy, że okno jest antywłamaniowe
  Okno aby było antywłamaniowe musi posiadać następujące elementy: specjalną szybę laminowaną z zastosowaniem folii PVB, okucia wyposażone w grzybki antywłamaniowe (im więcej tym lepiej), klamkę z kluczykiem oraz płytkę antywywierceniową. Należy również pamiętać, że bardzo istotnym elementem jest fachowy montaż.
   
 • Jak zabezpieczyć okna, gdy w domu mieszkają małe dzieci?
  Najlepiej zastosować w takim oknie klamkę z kluczykiem lub przyciskiem, zapewnią one naszemu dziecku bezpieczeństwo.
   
 • Dlaczego na moim oknie skrapla się para wodna i jak tego uniknąć?
  Para wodna skrapla się na szybie w skutek złej wentylacji pomieszczeń. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu powoduje skraplanie jej nadmiaru na tzw. mostkach termicznych. Dobrym, sposobem aby uniknąć takiej sytuacji jest zastosowanie nawiewników lub częste wietrzenie mieszkania oraz zastosowanie w pakiecie szybowym tzw. ciepłej ramki.
   
 • Czy warto zakupić nawiewniki?
  Warto. Nawiewniki zapewniają odpowiednią wymianę powietrza w budynkach mieszkalnych, ponadto ich zastosowanie zapobiega powstawaniu grzybów, pleśni, nadmiernej utracie energii, skraplaniu wody na szybach, usuwa nadmiar wilgoci i zanieczyszczenia z powietrza.
   
 • Moje okna od jakiegoś czasu ciężko się zamykają, czy można coś z tym zrobić?
  Nadszedł czas na regulację oraz konserwacje okuć. Okucia pracują na zasadzie tarcia poszczególnych elementów, należy zatem pamiętać o ich oliwieniu co najmniej dwa razy w roku. Jeżeli po naoliwieniu problem z oknami będzie się utrzymywał należy skontaktować się ze sprzedawcą w celu dokonania regulacji okuć.
   
 • Czy konserwacja stolarki drewnianej jest trudna i czasochłonna?
  Po pierwsze należy pamiętać, że okna plastikowe też podlegają okresowej konserwacji.

  Konserwacja okien z drewna nie jest trudna, wystarczą proste zabiegi, by zachować ich ładny wygląd i trwałość. Ramę okienną należy myć roztworem wody i  płynu do mycia naczyń.

  Aby okna służyły jak najdłużej należy je przynajmniej dwa razy w roku zabezpieczyć specjalnym mleczkiem konserwującym- najlepiej tego samego producenta co farby, którą pomalowano okna. Preparaty te tworzą cienką warstwę ochronną, co spowalnia proces erozji powłoki malarskiej i powoduje zamknięcie mikropęknięć, przez które wilgoć mogłaby wnikać w drewno.

  Regularnie konserwowane okna dopiero po 6-8 latach mogą wymagać odmalowania. Oczywiście na fasadach silnie nasłonecznionych, czy narażonych na zacinające deszcze i porywiste wiatry proces niszczenia lakieru następuje szybciej i okres ten może być krótszy.

  Malowanie renowacyjne jest prostym zabiegiem, który można wykonać samodzielnie - najlepiej używając specjalnej farby, najlepiej tego samego producenta, co farby pierwotnej. (po lekkim przeszlifowaniu powierzchni). Nasza firma dostarcza Państwu zarówno zestawy do konserwacji stolarki drewnianej (firmy REMMERS), jak również farby do malowania renowacyjnego.

  W kwestii okuć należy pamiętać, że aby dobrze działały należy je co pół roku smarować np. białym smarem lub wazeliną, tak samo jak w przypadku okien PCV.

  Należy zwrócić uwagę również na fakt, że okna drewniane nie wymagają tak częstego mycia jak plastikowe, ponieważ nie mają właściwości elektrostatycznych i nie przyciągają brudu.
   
 • Pies podrapał moje drzwi, czy można coś z tym zrobić?
  Jeśli  zarysowania nie są to głębokie można delikatnie zetrzeć je papierem ściernym, następnie zabezpieczyć i pomalować. W przypadku poważniejszych uszkodzeń należy skontaktować się z producentem lub sprzedawcą drzwi drewnianych.

 • Czy to prawda, że okna drewniane są trudniejsze do sforsowania niż PCV?
  Tak, jest to prawda, okna drewniane posiadają sztywniejsze profile, natomiast skrzydło okna plastikowego można łatwo wyjąć, np. za pomocą dwóch śrubokrętów. Nie ulega jednak wątpliwości, że aby okno chroniło nas skutecznie przed włamywaczem należy wyposażyć je w antywłamaniowe okucia, szyby, odpowiednią klamkę z kluczykiem oraz płytkę antywywierceniową.

Praca

PROMOCJE

Zapoznaj się lub pobierz katalog

OKNA ENERGOOSZCZĘDNE Wintherm Kontakt